Národní park Krka
Turisté, kteří tráví dovolenou v dalmatské části jadranského pobřeží, obvykle nezapomenou navštívit "vodopády řeky Krky", jak Češi nejčastěji nazývají nejmohutnější vodopády na nejpozoruhodnější krasové řece Dalmácie, Krce, a to tzv. Skradinské vodopády. Opravdu jsou velmi působivé. Ze 17 travertinových teras se soustavou kaskád a vodopádů řítí do hloubky 37,5 m v průměru 55 m3 vody za sekundu. Vodopády nabízejí nádhernou podívanou po celý rok, nicméně nejmohutnější jsou koncem jara při nejvyšším vodním stavu (Krka má díky svým podvodním i povrchovým zdrojům dost vody po celý rok). I když již samy Skradinské vodopády stojí za návštěvu, je to jen malá část toho, co turistům řeka Krka může nabídnout.
Celý tok Krky je dlouhý od pramene u města Kninu po ústí u Šibeniku 72,5 km. Národní park zaujímá téměř celý její tok, od Nečvengradu k Šibenickému zálivu. Řeka místy tvoří úzký a hluboký vápencový kaňon, jehož stěny jsou až 200 m vysoké.
Nejatraktivnější části národního parku jsou velmi snadno přístupné výletní lodí.

Výlety
Lodě jezdí pravidelně od Skradinského vodopádu k Visovackému jezeru (je 3,5 km dlouhé, 800 m široké). Loď nejprve pluje užším korytem řeky, které se poté rozšíří v jezero. Cílem plavby je nevelký ostrůvek uprostřed jezera Visovac, s františkánským klášterem z 15.stol. Je to krásné zákoutí v malebném přírodním rámci, které však nabízí i kulturní zážitek: prohlídku uměleckých sbírek kláštera a velmi cenné knihovny s prvotisky.
Visovac už není konečnou stanicí lodní dopravy, jíž kdysi býval. Dnes si můžete prodloužit plavbu až k Rošskému vodopádu. Rošský vodopád je bariéra, která začíná nevelkými kaskádami, kterým se říká poeticky Stříbrný náhrdelník (Srebrene ogrlice) a končí mohutným vodopádem (celková délka 300 m, výška 26 m). Patří k nejkrásnějším lokalitám v národním parku.
Pokud se nechcete zúčastnit lodního výletu, můžete do národního parku použít jeden ze tří vchodů:
  • Lozovac - ze Šibeniku po silnici 11 km (cena vstupenky zahrnuje i cestu autobusem z obce Lozovac ke Skradinskému vodopádu)
  • Skradin - ze Šibeniku po silnici 19 km, možno též ze Šibeniku lodí (cena vstupenky ze Skradinu zahrnuje i cestu lodí proti proudu ke Skradinskému vodopádu)
  • Roški slap - ze Šibeniku po silnici přes Drniš 46 km (k Rošskému vodopádu)

Historie a památky
Klášter sv. Archanděla k němuž vede z obce Kistanje lokální silnice. Ke klášteru jezdí i výletní loď od Rošského vodopádu (cena je 60 kun). Pravoslavný klášter stojící uprostřed bohaté vegetace pochází ze 14.stol. Okolí Kistanje je velmi bohaté na římské vykopávky (Burnum, Varvaria a další).
Za krátkou zastávku stojí i starobylé městečko Skradin, kdysi ilyrsko-římská Sardona, s řadou příjemných možností ochutnat místní speciality. K nim patří např. zdejší 1 cm (!) dlouhá rybka "golac" připravovaná - samozřejmě ve větším počtu - na grilu.
Další zajímavostí je, že ze Skradinu pocházel významný renesanční malíř působící v Benátkách, Juraj Čulinović, v historii umění známý jako Giorgio Schiavone. A pro milovníky koupání je zde pěkné upravené koupaliště na řece Krce.
 
linka zapati