Rogoznica > Tipy na výlety > Rogoznica
stin pod zahlavim

Rogoznica
Nevelká zemědělská a rybářská obec s malým přístavem pro osobní dopravu a s jachtařským přístavem, menší oblíbené letovisko v chráněné poloze při zálivu Luka Rogoznica, 25 km jihovýchodně od Šibeniku. Z magistrály k ní vede silniční odbočka (2 km).

Rogoznica je umístěna na členitém pobřeží Dalmácie, střední části Chorvatska, která je pověstná svou krásnou přírodou. Pro milovníky krásných zákoutí, je tato část ideálním cílem jejich dovolené. Najdou zde romantické zátoky i malé pláže, které nabízejí absolutní soukromí.
Jelikož se jedná o rybářské městečko, je samozřejmé, že zde najdete čerstvé ryby, kdykoliv si vzpomenete. Určitě stojí za zkoušku ochutnat jednu z místních specialit tzv. ”brudet” (na způsob pečené ryby).

Kromě dalších aktivit a různých organizovaných výletů nabízí Rogoznica také příležitost zkusit šerm. Nachází se zde dokonce “škola šermu”, jejíž klub působí od roku 1987.

Každý návštěvník by si rozhodně neměl nechat ujít návštěvu v některé z pobřežních restaurací a ochutnat místní speciality. Rozhodně nelze nechat bez povšimnutí jachtařský přístavu Marina Frapa, který třikrát po sobě získal cenu nejlepšího jaderského přístavu.

Historie a památky
Osídlení poloostrova se datuje již od antických dob. Kostelík, který je možné navštívit, byl postaven v roce 1615 a v 19. století proběhla jeho rekonstrukce. Hlavní obživou většiny obyvatel je rybaření, zemědělství a turistika. Vesnička Rogoznica se rozkládá na poloostrově, východní část zátoky je vhodným přístavištěm.
V některých částech města je možné vidět zbytky opevnění, které zde nechali vystavět Francouzi. Datuje se již od roku 1809.
Postupem času se Rogoznica stala vyhledávaným letoviskem zejména díky svým krásným plážím, malebnému a klidnému prostředí a vhodnou polohou. Další velkou výhodou je, že se nachází nedaleko od hlavních center.
Svým návštěvníkům nabízí nejen koupání v průzračně čisté vodě, ale také vodní sporty a mnoho kulturních a zábavných akcí, hlavně během letní sezony.
Na nejvyšším bodě nad obcí se nachází zbytky nedostavěné napoleonské pevnosti ze začátku 19. stol. U gotického hřbitovního kostela sv. Mikuláše na Rogoznickém polji je několik bogomilských náhrobků. Nad obcí je k vidění starý větrný mlýn.

Slavnosti
Jednou z nejdůležitějších akcí i pro místní obyvatelstvo je FIESTA, která se koná první sobotu v srpnu a RYBÁŘSKÁ NOC. Ta si zachovává svou tradici a důležitost zejména proto, že Rogoznica je rybářské městečko.
Mezi nejdůležitější náboženské svátky patří Den paní Kapalicy, což je příležitost ke slavnostnímu ”průvodu” lodí.

Výlety
  • Vycházka ke středověkým kostelíkům sv.Mikuláše a sv. Jana Trogirského-Ursini na Rogoznickém polji. U kostelíka sv. Mikuláše je několik náhrobních kamenů - stećků.
  • Výlet člunem na mys Ploča se středověkým kostelíkem ze 14.stol, je to jeden z nejvýraznějších jadranských mysů; také na okolní ostrůvky (např. Lukvenjak, Movar).
  • Národní park Kornati byl vyhlášen v r. 1980 a zaujímá plochu 223 km2 souše a vodní hladiny, tedy převážnou část Kornatských ostrovů. Každý návštěvník musí zaplatit vstupné do národního parku, platí se i další aktivity. Správa národního parku má sídlo v Murteru na stejnojmenném ostrově při pobřeží.
  • Další atrakcí, kterou stojí za to vidět, je malé slané jezero, které se nazývá – “Dračí oko”, s výrazným střídáním přílivu a odlivu... nachází se v blízkosti přístavu Marina Frapa.
     
linka zapati