Rogoznica > Tipy na výlety > Šibenik
stin pod zahlavim

Šibenik
Šibenik je jedno z dalších významných a příhodně ležících měst v Chorvatsku. Byl vyhlášen kulturním střediskem roku 2003. Město (41 tis. obyvatel) a přístav ve střední Dalmácii leží nedaleko ústí řeky Krky, v Šibenickém zálivu. Je významným střediskem cestovního ruchu s mnoha obdivuhodnými památkami. Šibenická katedrála sv. Jakuba v renesančním slohu byla v r. 2000 zapsána do listiny světového kulturního dědictví organizace UNESCO. Do spádové oblasti Šibeniku patří i mimořádný přírodní jev - řeka Krka (národní park) a poblíž se také nachází park Kornati...
Město, ve kterém doposud vetšina obyvatel žije v kamenných domech, bylo težce poškozeno pri agresi krajinských Srbu v letech 1991 a 1992. Škody byly již odstraneny. S otevreným morem je Šibenik spojen úzkým a hlubokým prulivem sv. Antonína, kde strežila prístup do mesta pevnost sv. Mikuláše na ostruvku Ljuljevac.

Koupání
Pěkné městské koupaliště Jadrija (oblázky a písek), na konci průlivu sv. Antonína při otevřeném moři.

Historie a památky
Staré město si zachovalo svůj starobylý ráz a část opevnění, především tři pevnosti v kopci nad městem. Nejníže je pevnost sv. Anny, postavená na místě někdejší Krešimirovy rezidence. Výš je pevnost Šubičevac a na nejvyšším bodě (125 m n.m.) pevnost sv. Jana. Ze všech je jedinečná vyhlídka na město a na ostrovní labyrint severozápadním směrem.
Proti katedrále sv. Jakuba je renesanční radnice ze 16. stol., s otevřenou lodžií v přízemí a zasklenou v prvním patře. Vedle katedrály se nachází Biskupský palác z 15. stol. Sousedí s ním Mořská brána, vchod do přístavu, a Knížecí palác, sídlo benátského místodržitele, dnes Městské muzeum.

Zábava
  • 25. července se pořádá pestrá slavnost k poctě sv. Jakuba, patrona města.
  • Je možné navštívit každodenní letní diskotéky, které se konají na otevřených tanečních terasách nebo si v klidu posedět v kafé-baru s příjemnou hudbou.
  • Šibenické léto je festival kultury a zábavy, v jehož rámci lze navštívit koncerty vážné i lidové hudby, které se konají na různých atraktivních místech města (otevřené scény na náměstích, pevnost sv. Mikuláše v průlivu sv. Antonína, katedrála sv. Jakuba, pevnost sv. Michala).
  • Na přelomu července a srpna je možné navštívit Mezinárodní dětský festival, jsou zde připraveny pořady o dětech a pro děti, dětské soutěže, hry apod.

Výlety
Dubrava (8 km východně) - sokolnické středisko. Vstupné je 10 kun, středisko je otevřeno celoročně od 10 do 17 hod. V jednodenním kurzu (od 9.45 do 17.00 hod.) poznávají zájemci pod odborným vedením způsob lovu s těmito cvičenými dravými ptáky a nakonec se lovu i aktivně zúčastní (cena jednodenního kurzu je 380 kun).

 
linka zapati