Rogoznica > Tipy na výlety > Split
stin pod zahlavim

Split
Split je největší město na chorvatském pobřeží, hlavní hospodářské, kulturní a dopravní středisko Dalmácie (200 tis. obyvatel).
Je nejvýznamnějším osobním a také důležitým nákladním přístavem (trajekty a lodní linky na středodalmatské a jihodalmatské ostrovy, dálkové lodní a trajektové linky i do Itálie a Řecka), nepostrádá ani letiště a železniční trať přes Knin do Záhřebu.

Historie a památky
Diokleciánův palác
Vybudován na přelomu 3. a 4. stol. římským císařem Diokleciánem jako jeho sídlo po abdikaci v r. 305. Dioklecián pocházel ze sousedních Salon, hlavního města římské provincie Dalmácie. Tam se narodil jako syn propuštěného illyrského otroka. Palác byl vybudován jako přepychové reprezentační sídlo obrovských rozměrů a zároveň jako opevněný vojenský tábor; mísí se v něm antické prvky s východními. Město Split se od začátku rozvíjelo nejprve uvnitř hradeb opuštěného paláce, upravovaného a přestavovaného podle potřeby usedlíků. Ještě dnes žije uvnitř jeho hradeb téměř 3 tisíce lidí.
K hlavním pozoruhodnostem paláce patří
Zachované opevnění paláce, především hradby a čtyři brány: Zlatá brána, Stříbrná brána, Železná brána a Měděná brána. Sklepní prostory, tzv. substrukce k vyrovnání terénu, největší dochovaný římský krytý prostor na světě. Diokleciánovo mauzoleum, přeměněné v raném středověku v mariánskou katedrálu, později katedrálu sv. Domnia, místního mučedníka a patrona města. V interiéru s původní výzdobou z Diokleciánovy doby řada vynikajících uměleckých děl (románské vyřezávané vstupní dveře, řezané lavice, cenné obrazy, reliéfy a oltáře s hroby křeťanských mučedníků). Zvonice katedrály ze 13. - 15. stol., v dnešní době slouží jako vynikající vyhlídková věž. Rozhodně si nenechte ujít klenotnici a knihovnu s vynikajícími uměleckými díly. Římský peristyl, vnitřní nádvoří paláce se sloupovým ochozem, prothyron a vestibul, odkryté zbytky výzdoby císařských komnat, zbytky therm. Jupiterův chrám, přeměněný v 8. stol. v křesťanské baptisterium sv. Jana Křtitele, původní římská plastická výzdoba a zaklenutí, dále díla starochorvatských kameníků a sochařů.
Mezi další památky patří např
  • Kostel sv. Trojice
  • Vyhlídkový vrch Marjan s krásným lesoparkem, několik kostelíků z 9. až 15. stol., malá zoo, na úpatí stará lidová čtvrť Veli Varoš se svéráznou architekturou.
  • Na okraji města směrem na Solin římský vodovod - akvadukt ze 3. stol., dosud používaný.

Koupání
Ve Splitu je 6 městských koupališť (platí se vstupné) - drobné oblázky, písek, pláže doplněné uměle. Je však mnoho možností příjemného bezplatného koupání ve volné přírodě, především na členitém pobřeží poloostrova Marjan.

Zábava a slavnosti
Split nabízí bohatý zábavní život: diskotéky a kluby, noční bary, mnoho restauračních zařízení k příjemnému posezení venku i uvnitř. Mladou generací je vyhledáván klub Pepsi F1 u Trogiru (15 km od Splitu směrem na Trogir), jeden z největších na pobřeží (2 patra pojmou 3700 návštěvníků), má bohatý program diskoték, akcí a koncertů.
Dne 7. května, na svátek sv. Domnia, kdy je místní den pracovního klidu, se konají velké oslavy a lidové slavnosti.
V červenci probíhá festival populární hudby Melodie Jadranu (Melodije Jadrana).
V červenci a srpnu se konají různé akce Splitského festivalu a Festivalu tvorby dětí a pro děti.
Od poloviny  července do poloviny srpna probíhá tradiční kulturní festival Splitské léto (Splitsko ljeto), koncerty, divadelní a operní představení apod.
 
linka zapati