Rogoznica > Tipy na výlety > Trogir
stin pod zahlavim
  
Trogir
Trogir je městem, které zdejší obyvatelé nazývají "malými Benátkami". Je totiž pravým muzeem středověké architektury. Dějiny Trogiru sahají až do dob antiky. Tehdy se Trogir jmenoval Tragurion. Hodnota jeho památek byla potvrzena v roce 1997, kdy bylo městečko Trogir zapsáno do seznamu světového památkového dědictví UNESCO.
Ve městě Trogir je i rozmanitá turistická nabídka. Především zde majitelé malých lodí a plachtaři naleznou všechny potřebné služby v kvalitním přístavu pro jachty a malé lodi v ACI Marina Čiovo.

Historie a památky
Staré jádro je z menší části obklopeno zbytkem opevnění z 13. až 16. stol. - hradby s pevností Kamerlengo a obranná věž sv. Marka, dále Mořská brána a Pevninská brána.
Hlavní památkou je románská katedrála sv. Vavřince, trojlodní bazilika ze 13. stol., dokončená v gotickém slohu. Její nejcennější části jsou kaple sv. Jana Trogirského, která je považována za nejhodnotnější čistě renesanční dílo na pobřeží stvárněna stavitelem a sochařem Nikolem Firentinacem. Tento umělec byl žákem Donatella.
Další památky, které stojí za shlédnutí, jsou křestní kaple od Andriji Alešiho (15. stol.), cenné předměty v interiéru katedrály a v její klenotnici a v neposlední řadě zvonice katedrály ze tří různých slohových období.
Kolem katedrály je téměř neporušená stará historická část, která vznikala ve 13. až 15. stol. Zachovaná je také středověká dispozice. Proto bývá Trogir právem nazýván městem-muzeem.
V blízkosti, na Národním náměstí, jsou městská zařízení z 15. stol. - městská lodžie, tj. soudní dvůr, městská hodinová věž, radnice. Všechny jsou postaveny v renesanční slohu. Za lodžií je nejstarší trogirský románský kostel sv. Barbory, dochovaný v původní podobě. Mezi další památky patří palác Cipiko, románský kostel sv. Jana Křtitele z 13.st.
Neposlední zajímavost naleznete v klášteře benediktinek, kde je klášterní sbírka, v níž je mimo jiné neobyčejně cenný antický reliéf s postavou boha Kaira (Kairos - zosobnění osudového okamžiku), helenistické dílo ovlivněné Lýsippovou školou.
Brána na nábřeží v Trogiru
Na nábřeží stojí klasicistní gloriet postavený na počest Napoleonova generále Marmonta, který dobyl v napoleonských válkách celé zdejší přímoří.
V Trogiru je dále možno navštívit Městské muzeum (Gradski muzej) v paláci Garanjin-Fanfognů, Pinakotéku v kostele sv. Jana Křtitele, shlédnout sbírku uměleckých předmětů Kairos (Zbirka umjetnina Kairos) v klášteře benediktinek či obrazovou galerii.
V Trogiru se dále dochovaly i další významné stavby: palác Lucićů, někdejší Knížecí palác, klášter sv. Dominika aj.

Zábava
Příznivce hudby v Trogiru jistě zaujmou taneční terasy, folklorní představení či v průběhu sezóny zábavní festivaly Rybářské noci. Mladou generací je vyhledáván klub Pepsi F1 u Trogiru (5 km od Trogiru směrem na Split), jeden z největších na pobřeží (2 patra pojmou 3700 návštěvníků), který má bohatý program diskoték, akcí a koncertů.

Koupání
Kamenité a oblázkové pláže najdete na městském koupališti v zátoce Saldun na břehu ostrova Ciovo. Koupání je možné i na dalších místech na ostrově, případně v nedalekém sousedství, na pobřeží za Trogirem.
 
linka zapati